Peugeot Rally Cup Hungary

Nem fertőzte meg a vírus a Peugeot Kupát!

Peugeot 208 Rally Cup

Július közepén elindulhat a 2020-as rali bajnoki szezon, melynek – ahogy már két éve – szerves része a Peugeot 208 Rally Cup Hungary nevű kupasorozat. Egyforma Peugeot 208 R2-es versenyautókkal, felügyelt technikai keretek között indulnak a párosok, melyben külön pontozás alapján, versenyenként és év végén is pénzdíjazásban részesülnek a Kupában résztvevők. Az eredetileg nyolc futamos magyar ralibajnokság versenyei év elején sorra elmaradtak, de szerencsére a Peugeot Kupa mind az öt, betervezett aszfaltos futama szerepel a módosított 2020-as naptárban.

Július 18-19. a szezonnyitó Salgó Rally dátuma, ahol végre elindulhat a ralibajnokság. Év elején - amikor még nem lehetett tudni a koronavírusról - nyolc páros jelezte, hogy részt kíván venni a Peugeot, a Tagai Racing Technology és a Pirelli által támogatott Peugeot 208 Rally Cup Hungary kupasorozatban.

A vírushelyzet miatt a versenyek elmaradtak, de a szigorítások csökkenésével megjelent az új versenynaptár és a Peugeot kupa kiíróinak örömére a versenyzők többsége továbbra is kitartott a sorozat mellett.

„Nagyon örülök, hogy újra elkezdhettünk ralizni és annak is örülök, hogy a Peugeot Kupások közül mindenki egészséges. Bízom bennem, hogy ez igaz a rali társadalomra és a rajongókra egyaránt!” – kezdte beszámolóját Balkányi György, a Peugeot magyarországi forgalmazójának ügyvezető igazgatója. „Büszke vagyok arra, hogy a Covid-19 ellenére össze tudtuk rakni az idei szezonra is a korábbi évekhez hasonló színvonalon a Peugeot 208 Rally Cup Hungary sorozatot. A Peugeot részéről el tudtuk érni, hogy ne kelljen megcsonkítani a korábban beígért díjazásokat, de a versenyzőknek sem volt egyszerű felállítani saját programjukat. Minden összeállt, így a Peugeot Kupa sok szeretettel várja a regisztrált versenyzőit.”

Az év eleji jelentkezőkből egyedül a Márta - Hényel páros jelezte, hogy nagy sajnálatára, nem tud részt venni a Kupában, de közben új jelentkező is érkezett a sorozatba. „Erős mezőnnyel indulunk neki a kupának, hiszen a tavaly megismert párosok mellett vannak ismert versenyzők, akik Peugeot Kupás újoncként indulnak és vannak olyanok is, akik teljesen újoncként vágnak neki a ralinak és a sorozatnak egyaránt.”

Egyedül a kupában tavaly második helyet megszerző, román Maior testvérpár szereplése kérdéses még, hiszen a fél évre bezsúfolt versenynaptáraknak köszönhetően a magyar bajnoki futamok dátuma egybeesik a román bajnokság több versenyével is. Maiorék szeretnének részt venni a Kupában, de a támogatók döntése, hogy melyik bajnokságban tudnak majd elindulni.

Ahogy Balkányi György elmondta: „A TRT (Tagai Racing Technology) és a Pirelli továbbra is teljes mellszélességgel támogatja a sorozatot és velünk együtt ott lesz a szervizparkokban. Sátrainkat messziről is jól fel lehet majd ismerni és bízom benne, hogy a versenyzőink látványban és küzdeni akarásban is kiszolgálják majd a szurkolóikat! Mindenkinek egy kalappal!”

Rég látott tömeg előtt versenyeztek a Peugeot Kupások a Salg

Öt párossal kezdte meg a szezont a hazai ralibajnokság keretein belül futó Peugeot 208 Rally Cup Hungary kupasorozat. A nevezők azonos autókkal, megegyező technikai paraméterekkel mérték össze tudásukat a könnyűnek egyáltalán nem mondható nyitófutamon. Voltak akik már az elején kiestek, de négyen az utolsó pillanatig harcoltak egymással és végül a legtöbb versenykilométerrel bíró, tapasztalt pilóta, Maricsek Miklós és navigátora Paizs Róbert szerezte meg a győzelmet a Német-Adorján páros előtt.

Salgótarján mindig is híres ralis központ, így a fél éves kényszerpihenő után nem volt meglepő, hogy sok érdeklődő fogja figyelemmel kísérni a versenyt, de talán ennyi rajongóra senki sem számított.
Az esemény fényét csak emelte, hogy a hétvégi Forma1 futam miatt Magyarországon vendégeskedő Jean Todt, a Nemzetközi Autómobil Szövetség elnöke, részt vett a salgótarjáni rajtceremónián a Magyar Nemzeti Autómotorsport Szövetség elnökével.

Kilenc gyorsasági szakasz várt a mezőnyre, ahol a 90 induló között 5 Peugeot Kupás páros várta a vasárnapi rajtot és kémlelte az eget, hiszen az időjárási viszonyok folyamatosan változtak. Volt olyan szakasz, aminek a rajtjában szemerkélt az eső, a célban pedig szikrázóan sütött a nap.

A kupasorozat mentora, ifjabb Tóth János a rajt előtt bejárta a pályákat és mintegy ’jégkémként’  rengeteg hasznos információt adott a Kupában indulóknak, hogy a lehető legmegfelelőbb PIRELLI abroncsot válasszák.

A második szakasz után látszott, hogy Maricsek Miklósék és Német Gáborék között dőlhet el a győzelem, hiszen a Viszló-Csökő páros beesett, Hibjánék és Hangodiék pedig hibáztak a hosszú gyorsasági szakaszon. Míg a rövidebb gyorsaságikon Maricsekék tudtak pár másodperces előnyt szerezni, addig a sorozatba utolsó pillanatban bejelentkező Német Gábor és navigátora, Adorján Szabolcs a nagyon nehéz, technikás pályán tudott súlyos másodperceket rabolni a többiektől. Az utolsó kör, vagyis a körgyors lett, Németék veszte, hiszen Hibjánék defektet kaptak előttük és a szűk pályán nem volt esélyük megelőzni a kategóriatársat, aki miatt így negyven másodperces hátrányt szedtek össze. Maricsekék számára ez elég volt ahhoz, hogy átvegyék a vezetést. A Maricsek-Paizs páros az utolsó szakaszt is megnyerve lett a Peugeot Kupa idei első futamgyőztese Németék előtt. Hangodiék nagyot hajráztak, és a végén csak 6 tized másodperccel maradtak le Hibjánéktól, akik így a harmadikok lettek.

A Peugeot Sport hazai képviselője, a Tagai Racing Technology vezetője, Tagai Tamás is elégedetten nyilatkozott a futam után: „Annak ellenére, hogy nem voltak most sokan, nagyon jól sikerült a nap. Mindenki megtalálta a maga ellenfelét, megvívta a csatáját és mindezt jó légkörben. Ez utóbbi tölt el a legnagyobb örömmel!”

A következő verseny az augusztus közepén megrendezendő Miskolc Rally lesz.